fbpx

Restoran, Cafe & Barlar İçin Dijital Pazarlama

Restoranınızda dünyanın en güzel yemeklerini sunuyor olabilirsiniz. Çalışanlarınız işinin ehli, mekanınız ferah ve göze hitap ediyor olabilir. Ama tüm bunlar rekabetin çok yüksek olduğu restoran piyasası için yeterli mi? Yüzyüze yürüttüğünüz müşteri ilişkileriniz sizi pazarlamada bir noktaya kadar taşıyabilir. Ancak, bu kadar işletmenin var olduğu bu büyük piyasadaki rakipleriniz dijitale yatırım yaptıkça pastadaki payınızın azaldığını göreceksiniz; belki de görüyorsunuz. Geleneksel yöntemlerle edindiğiniz müşteri kitlesinin sadakatinden ne kadar emin olabilirsiniz? Çağ değişiyor ve herkesin gözü kulağı dijitalde; internette. İnsanlar ekranları başından yemek yiyecekleri yerleri tercih ediyor veya mevcut tercihlerini değiştirmeye ikna ediliyor. Restoranlar, barlar, yeme içme sektörünün bütün firmaları, ya rakiplerinden daha fazla müşteri çekmek ya da onlara karşı avantajlı bir konuma erişmek için dijital pazarlama tekniklerini kullanmaktaydı, ancak bu tamamen değişti. Artık oyunda kalmak, yani batmamak için dijital pazarlamayı kullanmak zorunda olduğunuz bir döneme girdik.

Profesyonel Fotoğraflar & Tanıtım Filmi Olmadan Akıntıya Karşı Kürek Çekiyorsunuz

İşletmenizi, hizmetinizi, yiyecek/içecelerinizi doğru yansıtan fotoğraflar ve dikkatleri çekebilecek şekilde kurgulanmış doğru bir tanıtım filmi sizin için en birinci başlangıç noktası olmalı. Gün aşırı telefonunuzla çektiğiniz ve internette paylaştığınız fotoğraf ve videolar bu işin bir parçası ama çok yetersiz. Neden?

Birincisi, kalite olarak yetersizler. Piyasadaki en iyi kameraya sahip olan bir telefon profesyonel bir kameranın yapabildiklerinin yanından bile geçemez.

İkincisi, herkes telefonla görüntü çekip paylaşabilir, sizin rakipleriniz de buna dahil. Rekabet rakiplerinizden bir adım önde olduğunuzda kazanılır. Onlardan daha iyi görsel kalitesine sahip olmalısınız ki bu sizi onlardan bir adım öne taşır.

Üçüncüsü, profesyonel değiller. Profesyonel bir fotoğrafçı çekilen fotoğrafta insan gözünün neye odaklanacağını bilir ve fotoğraflarını ona göre çeker. Fotoğrafı çekilen objenin insan gözüne en güzel nasıl hitap edeceğini ve ilgi çekeceğini bir görsel pazarlamacı bilebilir. Profesyonel bir video prodüktör çekilen tanıtım filmini bir cümle etrafında toplar ve izleyiciye bunu yansıtır. Profesyoneller yalnızca fotoğraf çekmez, sizin müşteriyle doğru iletişimi kurmanıza yardımcı olur. Doğru görsel planlama hedef kitle etrafında şekillendirilir. Fotoğraf ve video doğru marketing için doğru kullanılması gereken iletişim araçlarıdır.

Websitesi Olmazsa Olmaz

Bir restoran veya barın websitesinin olması herşeyden önce muhattap aldığınız müşteri kitlesine güven aşılar. Güzel ve güncel bir websitesinin varlığı firmanızın kurumsallığa önem verdiğinin en büyük göstergesidir. İnsanlar sosyal medyada veya diğer mecralarda gördüğü firmaları internetten aratarak teyit etmek ister. Düzgün ve faal bir websitesinin varlığı müşterilerinize güven telkin eder. Ancak bu işin sadece bir boyutu. Diğer boyutu ise websitesine sahip olmanızın size dijital alanda kazandıracağı kabiliyetler. Örneğin müşteri hareketlerini ölçebilmek. Websiteniz bir veri kaynağıdır. Müşteri hareketliliğinin zaman iççerisindeki trendlerini takip etmek ve müşterilerin websitesi içerisinddeki davranışlarını gözlemleyebilmek müşterilerinizi anlamak için önemli çok bir yöntemdir. Bu şekilde websitesi ziyaretçilerinizn yaş ve cinsiyet gruplarını öğrenebilir, hangi gelir grubuna dahil olduğunu gözlemleyebilir, nereden size daha çok talep olduğunu tespit edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu verileri reklamlardaki maliyetlerinizi azaltmak ve hedefi tam onikiden vuran reklam kampanyaları yürütmek için kullanabilirsiniz. Müşterilerin verileri bir mücevherdir. Websitesi ise bu verileri toplamanız için bir mıknatıs görevi görür.

Restoran & Barlar İçin Google ve Instagram/Facebook Reklamları

Görsel içeriğinizin profesyoneller tarafından oluşturulduğunu ve websitesinin hazır olduğunu varsayalım. Artık dijital dünyada varsınız, ancak etkileşimin daha yüksek olmasını arzuluyorsunuz. Bu yüzden reklamlara yöneldiniz ve hemen dijital reklam çıktınız. Böylelikle şirketinizin maliyetlerini arttıracağınız ve paranızın boşa harcanacağı bir sürece ilk adımınızı atmış oldunuz. Çünkü dijital reklam faaliyetleri para harcayarak daha fazla kişiye gösterimde bulunmak faaliyeti değildir. Dijital reklamcılığa bir strateji temelinde yaklaşmazsanız gittikçe artan reklam harcamalarıyla karşı karşıya kalırsınız. Profesyonellerce hazırlanmayan bir dijital reklam kampanyası daha fazla harcama yaptığınız halde istediğiniz sonucu alamayacak olduğunuz anlamına gelir. Her sektörden firmalar binlerce lirasını bu şekilde çarçur etmektedirler. Paranızı verimli kullanmak istiyorsanız bir profesyonelden dijital reklam danışmanlığı almanız restoranınız için olmazsa olmaz.

Doğru Düzgün Dijital Pazarlama İçin Doğru Dijital

Restoran ve Barlar için en doğru adres Doğru Dijital. Bunu biz değil müşterilerimiz söylüyor. Müşterilerimiz ululsal ve uluslarası dünyanın farklı yerlerinden bir çok firmadan oluşuyor. Her biri ortaya çıkardığımız üründen menun kaldı. Ancak bu işin en basit kısmı. Bütün müşterilerimizin ortak görüşü Doğru Dijital’in sıkıntısız, başağrısız bir proje yçentim yapısına sahip olduğu. Doğru Dijital sadece ürün ve hizmmet sunmuyor. Doğru Dijital müşterilerine iletişime dayalı, proje odaklı, sözleşme temelli bir süreç sunuyor. “Düzgün Ajans” sloganımızla ifade ettiğimiz şey tam da bu . Doğru Dijital; Düzgün Ajans.

Uyguladığımız Diğer Projeler

Restoranınız için dijital pazarlama desteği almak için Hemen İletişime Geç!

  Scroll to Top
  Mesaj Yaz!
  1
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhaba👋
  Nasıl yardımcı olabiliriz?