fbpx

Görsel Pazarlama Nedir? Neden Görsel Pazarlama?

İnsan beyni, görüntüleri metinden 60.000 kat daha hızlı işler. insan beyni ilk izlenimini 50 milisaniyede oluşturur. İnsan beyni en hızlı biçimde algılayıp kararını vermek ister. Çağımız hız çağı. İstediğiniz mesajı vermek için hızlı olmalısınız. Okumak zaman alan bir iştir. Karşınızdaki insanı hızlı bir biçimde ikna etmek istiyorsanız ona göstermek zorundasınız. İnsanlar görmeden inanmaz. Görsel pazarlama hedef kitleyi ikna etmek için fotoğraf, video, animasyon, infografik, renk, font, sanal gerçeklik benzeri görsel iletişim tekniklerini en etkin bir biçimde kullanma sanatıdır. 

Görsel Pazarlama

Görsel ve metnin bir arada kullandığınız içerikler yalnızca metinden oluşan içeriklere oranla %330 daha fazla ilgi çekiyor. Doğru görsel kullanımı pazarlama metnini okumaya teşvik ediyor. Bir ürün veya hizmetin videosunu izleyen müşterilerin o ürünü satın alma olasılığı %85 daha fazladır. Fotoğraf, video, grafik her türlü görsel insan zihninde kalıcı bir etki bırakır. İnsanlar duyduklarının ancak %10’unu akılda tutabiliyorken, görsel olarak sunulan bilgilerin %65’ini 3 gün sonra bile hatırlayabiliyor.

Görsel Pazarlama yalnızca bir ürün veya hizmet satmaz, işinizle ilgili bir deneyim satar. Görsel pazarlama, tüketicilerin işinize veya markanıza aşina olma ve bağ kurma olasılığını artırır; Görsel kimlik oluşturur. Görsel kimlik, markanızın bir nevi ön izlemesi gibidir. Tasarımınızın her bir parçası, izleyiciye ne bekleyebileceğini söyleyen bir ipucudur. Potansiyel müşteri sattığınız ürün veya hizmetle görsel ileitşim sayesinde bağ kurar. Uzun metinler sıkıcı ve yorucudur, bu da görsel içeriğe kıyasla izleyici ile pek bağ kurmaz. Dolayısıyla görsel pazarlamaya yaptığınız her yatırım karşılığını fazlasıyla verir. Görsel pazarlama, bir pazarlama etkinliğinin olması ötesinde pazarlamanınım anasıdır. Fotoğraf, video, grafik olmadan dijital dünyada pazarlama faaliyeti yapmak olanaksızdır.

Görsel Pazarlama Nedir?

Görsel pazarlama fotoğraf, video, grafik gibi göze hitap eden araçları kullanarak tüketiciye doğru mesajı verme sanatıdır. Müşterilerin duygusal olarak bağlantı kurmasını ve ürünü veya hizmeti daha iyi anlamasını sağlar. 1000 kelimenin ifade ettiğini bir fotoğraf; 1000 fotoğrafın ifade ettiğini ise bir video ifade edebilir. Görseller karmaşık bir konuyu bile hedef kitlenize düzgün bir şekilde iletmek için en geçerli araçlardır. İnternet dünyası bunun farkında. Başlarda sosyal medya platformları MySpace, blogger gibi daha çok yazı üzerine şekillendirilirken, dün Facebook, Instagram, Pinterest gibi mecralar daha çok fotoğraf üretimi üzerine yoğunlaşıyordu, bugün ise Tiktok, Youtube gibi video odaklı platformlar hakim. Fotoğraf üzerine odaklı sosyal medya platformları da trendi yakalayıp video ve hatta sanal gerçeklik, sanal tur, 360 derece video gibi alanlara yöneliyorlar. Google ve Bing gibi arama motorları arama sonuçlarında görsel içeriğin ve özellikle videonun daha fazla önem kazandığına işaret ediyor. Yani video üretmek sizi arama sonuçlarında yukarılara taşıyor. Araştırmalara göre Google reklamlarına harcanan parayla görsel pazarlamaya harcanan para eşit olduğunda, görsel pazarlama 3 kat daha etkili sonuç veriyor. Yani görsel pazarlama 3 kat daha fazla yatırım getirisi sağlıyor. Çünkü fotoğraflar ve videolar daha fazla etkileşim oluşturuyor. Açıklayayım; Web sitenize sürükleyici 2dk’lık bir video yerleştirdiğinizi düşünün. Web sitenizdeki videoyu izleyen bir ziyaretçi web sitenizde minimum 2dk’lık kesintisiz bir zaman geçirecektir. Bu Google robotları tarafından tespit edilecek ve web siteniz Google arama sonuçlarında yükseltilerek ödüllendirilecektir. Arama sonuçlarında üstlerde çıkan bir web sitesi daha fazla tıklama alacak ve bu onu daha da üstlere taşıyacaktır. Bu şekilde müşteri kitleniz katlanarak artacak ve yaptığınız yatırımın kat be kat daha fazla karşılığını alacaksınız. Genel olarak, görsel içerik pazarlaması, diğer reklam biçimlerinden altı kat daha yüksek dönüşüm oranları üretir.İnsan bedeni ve Görsel Pazarlama ile üzerinden bir kıyaslama yapacak olursak, Görsel Pazarlama bir marka için sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve egzersizken, Dijital Reklamlar haplar, serumlar, ve iğnelerdir. Serumlar ve ilaçlar etkilidir, ancak kullanıldığı süre içinde. Kullanmayı bıraktığınızda etkilerini kaybederler. Ancak Görsel Pazarlama teknikleri böyle değildir. Kısa vadede etkileşimi arattırır ancak orta ve uzun vadede yatırımın kat be kat karşılığını verir.

Neden Görsel Pazarlamaya Önem Vermeliyiz?

Görsel içerikler sosyal medya platformları için çok değerlidir. Bütün sosyal medya platformları kaliteli görsel içerik üreten ve etkileşim alan hesapları ödüllendirir ve öne çıkartır. Görsel pazarlamaya yönelik içerikler bu açıdan çok avantajlıdır. Ürettiğiniz tek bir görsel içerik birçok platformda aynı anda yayınlanabilir. Bu etkileşimi arttıracak ve konsolide edecektir. Harcadığınız para ve zaman sonucu orta çıkan görsel ürün bilinen her türlü platformda yayınlamaya uygun bir üründür. Ayrıca sosyal medya adı üzerinde “sosyal” bir medya olduğundan insanlar sizin ürettiğiniz görsel içerikleri kolaylıkla birbirine iletir ve yeniden paylaşır. Sözün kulaktan kulağa yayılması gibi görsel pazarlama materyalleriniz insanlar arasında yayılır. Böylelikle markanız etrafında bir topluluk oluşmasına imkan sağlar. Bu tür topluluklar sadık müşteri kitlelerine dönüşür ve size para ve zaman kazanıdırılar. Daha fazla paylaşım sayesinde daha fazla nsana erişebilirsiniz. Yani görsel pazarlama yatırımınız bir taşla çok kuş vurmaya aday bir yatırımdır.

Görsel Pazarlama

Yeni Trend Görsel Pazarlama

Günümüz dijital dünyasının tartışmasız galibi mobil cihazlar. Özellikle kolay taşınabilir olmaları sebebiyle akıllı telefonlar olmadan geçirdiğimiz bir an bile yok. Ancak bu taşınabilirliğin bir bedeli var. Görece küçük ekran boyutları. Bütün dijital dünyayı bir cebe sığabilecek büyüklükteki ekrandan takip etmek zorundayız. Bu küçük ekranlarda yazıları görmek mümkün değil. Günümüzde insanların en az yarısının gözü bozuk ve görme zorluğu yaşıyorlar. Bunun ne kadar büyük bir istatistik olduğunun farkında mısınız? İnsanlara markanızı anlatmak, ürün veya hizmet satmak istiyorsunuz ama insanların en az yarısı zaten küçük ekranlara sahip cihazlarda vermek istediğiniz mesajı göremiyor bile. Bu yüzden profesyonel çalışmalısınız. Görsel pazarlama profesyonel bir iştir. Görsel pazarlama profesyonelleri tüm dinamikleri göz önünde bulundurarak verilmesi istenen mesajı tüketicilere saniyeler içinde vermek konusunda uzmanlaşmışlardır. Görsel pazarlama ellerimizdeki telefonlarla sürekli bir şeylerin fotoğrafını ve videosunu ekip yayınlamak değildir. Amatörce kullanılan görseller zamanınızı boşa harcamanız bir yana marka imajını da olumsuz etkileyecektir. İnsanlara yanlış izlenim vermek markanızın değerini düşürür. Ürün ve hizmet kalitenizle ilgili algıyı olumsuz etkiler, değerinizi düşürür.

izmir 360 derece sanal tur
Doğru Dijitalleşme Yazıları

Kimler 360 derece sanal tur pazarlaması kullanmalı ve kullanıyor?

Kimler 360 derece sanal tur pazarlaması kullanmalı ve kullanıyor? Bugün 360 derece sanal tur pazarlama tekniğini uygulayan onlarca sektörden bahsedebiliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde 360 ...
Devamını Oku →
360 derece sanal tur nasıl
Doğru Dijitalleşme Yazıları

Neden 360 Derece Sanal Tur?

Neden 360 Derece Sanal Tur VR? Sanal Turlar Ne işi Yarar? Neden Sanal Turlar avantajlıdır? 360 derece Sanal Turlar dijital pazarlamada en yeni trendlerden biridir. ...
Devamını Oku →
izmir 360 derece sanal tur
Doğru Dijitalleşme Yazıları

360 Derece Sanal Tur

360 Derece Sanal Tur VR Sanal Tur Nedir? Sanal tur belirli sayıda görüntülerinin birbirine dikilmesi ile oluşturulan 360 derece görüş açısı sunabilen yepyeni bir teknolojidir. ...
Devamını Oku →
Scroll to Top
Mesaj Yaz!
1
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?